Aoi Hinomoto appears in D.C. III ~Da Capo III~ as one of the main characters with 耳まで オレンジ hair and 黄色 eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 34044 |
|---|---|
| Name | Aoi Hinomoto |
| Other Names | 陽ノ下 葵 / 陽ノ本 葵(ひのもと あおい) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | D.C. III ~Da Capo III~ |
| Media Type | ビジュアルノベル |
| 声優 | Erika Kaiho, 海保えりか, かいほ えりか |
| タグ | hair ribbon, side ponytail, bow, school uniform, sneakers, chibi |
| Personality | |
| Birthday | April 1 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 153cm |
| Weight | 47kg |
| Bust | 83cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 86cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Aoi Hinomoto
プロフィール
Aoi Hinomoto is a character from D.C. III ~Da Capo III~.
They have been indexed as 女性 Teen with 黄色 eyes and オレンジ hair that is 耳まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黄色 | (茶色) |
| 毛の色 | オレンジ | (茶色) |
| 毛の長さ | 耳まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| theqngnsng joined |
/from/D.C.III~ダ・カーポIII~/uploads/chars/4758-479118573.png)
Facebook 
D.C. Da Capo (Series)
D.C. III ~Da Capo III~