Xenovia Quarta is a supporting character from High School DxD known for 首まで 青 hair and 黄色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 36130 |
|---|---|
| Name | Xenovia Quarta |
| Other Names | ゼノヴィア・クァルタ |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | High School DxD |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Risa Taneda, 種田梨沙, たねだ りさ |
| 声優 | Ramona Newel, , |
| タグ | knight, leotard, turtleneck, hat, sword, hair streak, thigh-high boots, exorcist |
| Personality | |
| Birthday | February 14 |
| Sign | Aquarius ♒ |
| Height | 166cm |
| Weight | 56kg |
| Bust | 87cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 88cm |
Menu
|
|
| Day | |
9 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
11 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Xenovia Quarta
プロフィール
Xenovia Quarta is a character from High School DxD.
They have been indexed as 女性 Teen with 黄色 eyes and 青 hair that is 首まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黄色 | |
| 毛の色 | 青 | |
| 毛の長さ | 首まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
In love with Issei Hyoudou
Appears as | Edit Assignments
High School DxD (Series) (2008)
High School DxD (2012)
High School DxD BorN (2013)
High School DxD NEW (2013)
High School DxD HERO (2018)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
12
5/uploads/chars/1-925360381.png)
Facebook 