Sui is a character from Niji wo Mitsuketara Oshiete featuring 腰まで / 腰より 青 hair and 赤 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 376 |
|---|---|
| Name | Sui |
| Other Names | スイ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Niji wo Mitsuketara Oshiete |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Yuuko Maekawa, 前川優子, まえかわ ゆうこ |
| タグ | hair ribbons, dress |
| Personality | |
| Height | 154cm |
| Weight | 44kg |
| Bust | 82cm |
| Waist | 52cm |
| Hip | 79cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Sui
プロフィール
Sui is a character from Niji wo Mitsuketara Oshiete.
They have been indexed as 女性 Teen with 赤 eyes and 青 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
身長:154cm 体重:44kgB:82cm W:52cm H:79cm
精神が失調しており、DOW(Disturbance Of Will=意識障害)である。
水に対して、過剰な執着心を示す。
流動食を主食とする血の薄い少女。
胃も荒れており、ポリープ寸前。肝臓も弱い。
颯斗をえらく気に入り、後をチョコチョコついてくる。
常に笑みを絶やさない。颯斗に懐いていくに従い、
颯斗の差し出した食事のみ、食べるようになってくる。
雨について:「だいすき〜!」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 青 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Yokasha joined |
| YMB joined |

Facebook 
Niji wo Mitsuketara Oshiete