Meiling is a character from Puni Puni Handmaid featuring 肩まで 金髪 / 黄色 hair, 緑 eyes, and 獣 ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 430 |
|---|---|
| Name | Meiling |
| Other Names | メイリン, Meirin |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Puni Puni Handmaid |
| Media Type | h-game |
| 声優 | |
| タグ | plaid, twintails, tail, stockings, kitsune, leg warmers |
| Personality | |
| Birthday | November 6 |
| Sign | Scorpio ♏ |
| Height | 152.5cm |
| Weight | 51.2kg |
| Bust | 78.7cm |
| Waist | 48.4cm |
| Hip | 81.7cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Meiling
プロフィール
Meiling is a character from Puni Puni Handmaid.
They have been indexed as 女性 Teen with 緑 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 肩まで length.
Profile
誕生日:11月6日身長:152.5cm 体重:51.2kg
BWH:B78.7・W48.4・H81.7(Bカップ)
正体不明のキツネの妖怪。仙格をあげるべく全国を旅している。
『ヤミと帽子と本の旅人』に登場したメイリンと同一人物。
かぐや姫が居た時代から悠久の時間を生きているらしいが、
精神年齢や言動は少女のそれと変わらない。
快活で裏表のない性格をしており、お人よし。
尻尾を増やす(仙格をあげる)ために小ズルく人間を騙すこともあるが、
もともと人がいいので、どこか抜けていて失敗ばかり。
『ヤミ〜』の頃より成長して尻尾が三本になっていたが、何気なく海辺の街にやってきたところ、
唐突に尻尾が一本減ってしまった(仙格がさがった)。
慌てたメイリンは尻尾を取り戻すべく、勢いだけで突っ走りはじめる。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 緑 | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | 獣 |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 
Puni Puni Handmaid