Eri Aoba is an unsorted character from Pure Mail known for 首まで 青 hair and ピンク eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 5067 |
|---|---|
| Name | Eri Aoba |
| Other Names | 青葉 衣里(あおば えり) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Pure Mail |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Reona Morimoto, 森本れおな, もりもと れおな |
| タグ | school uniform, knee highs |
| Personality | |
| Birthday | September 18 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Star Sign | Virgo |
| Blood Type | A |
| Height | 154.9cm |
| Weight | 46.6kg |
| Bust | 83cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 82cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Eri Aoba
プロフィール
Eri Aoba is a character from Pure Mail.
They have been indexed as 女性 Teen with ピンク eyes and 青 hair that is 首まで length.
Profile
藍の同級生です。荒んだ家庭環境から、周囲に色眼鏡で見られがちな女の子で、厭世的な毒舌が友人作りに支障をきたしています。
何故か藍とは馬が合い、入学以来の親友に なっています。
凶暴な不良の兄がいることから、兄を慕う不良たちには一目おかれていますが、本人はとても嫌がっています。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | ピンク | |
| 毛の色 | 青 | |
| 毛の長さ | 首まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| ame1 joined |

Facebook 
Pure Mail