Alice Et Tserf is an unsorted character from Heaven Strada known for 腰まで / 腰より 紫 hair and 黒 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 570 |
|---|---|
| Name | Alice Et Tserf |
| Other Names | アリス・エト・ツェルフ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Heaven Strada |
| Media Type | h-game |
| 声優 | |
| タグ | twintails, hair ribbons, gothic lolita |
| Personality | |
| Height | 142cm |
| Weight | 34kg |
| Bust | 79cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 80cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Alice Et Tserf
プロフィール
Alice Et Tserf is a character from Heaven Strada.
They have been indexed as 女性 Teen with 黒 eyes and 紫 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
身長:142cm 体重:34kg体型:79(A)・55・80
暗い影を纏った死霊使いの少女。幼い頃から霊力を発揮したため神様扱いされて新興宗教の教祖に祭り上げられていた。納骨堂の地下にあるの教団本部で教祖をしていたが、アレフによって連れ出される。教団から連れ出した後はアドバイザーとして仲間になる。アレフに恋心を抱いているが自覚していない。教祖だっただけあって不思議なカリスマ性があり交渉事がうまい沈着冷静な参謀タイプ。可愛い外見にそぐわないぞんざいな喋り方をするうえに、時たま見えない誰かと話していたりするので端で見ていて怖い。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黒 | |
| 毛の色 | 紫 | (灰色) |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 
Heaven Strada