Mitsu-chan is an unsorted character from Heaven Strada known for 腰まで / 腰より 紫 hair and 青 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 574 |
|---|---|
| Name | Mitsu-chan |
| Other Names | みっちゃん |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Heaven Strada |
| Media Type | h-game |
| 声優 | |
| タグ | ponytail, shrine maiden, hair ribbon |
| Personality | |
| Height | 156cm |
| Weight | 43kg |
| Bust | 82cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 87cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mitsu-chan
プロフィール
Mitsu-chan is a character from Heaven Strada.
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and 紫 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
身長:156cm 体重:43kg体型:82(B)・57・84
辺境の地で得体の知れない神を祀っていた怪しい巫女さん。姿形は神道の巫女装束だが祓い串と数珠を握りしめ背中に仏壇を背負っている姿は異様。みんなには有り難い神様を背負っていると言っているが、実は自分でも何を祀っているのかよく分かっていないのは秘密。仏壇の中の神様が遺跡へ行きたがっているのでアレフに同行する。神も悪魔も一緒くたにして気にしない超適当な性格のまぬけなおっとり天然ぼけ巫女。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| ranmuki55 joined |

Facebook 
Heaven Strada