One of the notable characters from Danganronpa: Trigger Happy Havoc, Leon Kuwata is recognized for 耳まで 赤 hair and 青 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 60958 |
|---|---|
| Name | Leon Kuwata |
| Other Names | 桑田怜恩(くわた れおん), Ultimate Baseball Star |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Danganronpa: Trigger Happy Havoc |
| Media Type | video game |
| 声優 | Takahiro Sakurai, 櫻井孝宏, さくらい たかひろ |
| 声優 | Grant George, Grant R. George, Jake Carpenteria |
| 声優 | Justin Cook, Justin Ryan Cook, |
| タグ | bishounen, goatee, baseball |
| Personality | |
| Birthday | January 3 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 175cm |
| Weight | 67kg |
| Bust | 80cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
8 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Leon Kuwata
プロフィール
Leon Kuwata is a character from Danganronpa: Trigger Happy Havoc.
They have been indexed as 男性 Teen with 青 eyes and 赤 hair that is 耳まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 男性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 赤 | |
| 毛の長さ | 耳まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
/from/ダンガンロンパ 希望の学園と絶望の高校生/uploads/chars/8148-576229030.jpg)
Facebook 
Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Danganronpa (Series)