☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 60959 |
|---|---|
| Name | Kyoko Kirigiri |
| Other Names | 霧切響子, きりぎり きょうこ, Ultimate Detective |
| Role | Deuteragonist |
| Primary Assignment | Danganronpa: Trigger Happy Havoc |
| Media Type | video game |
| 声優 | Yoko Hikasa, 日笠陽子, ひかさ ようこ |
| 声優 | Erika Harlacher, , |
| 声優 | Caitlin Glass, Tiffany Patterson, |
| タグ | jacket, boots, blunt bangs, braid, tie, amnesiac, detective |
| Personality | |
| Birthday | October 6 |
| Sign | Libra ♎ |
| Height | 167cm |
| Weight | 48kg |
| Blood Type | B |
| Bust | 82cm |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
14 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
3 Character of the Month nominations |
|
Kyoko Kirigiri
プロフィール
Anime girl Kyoko Kirigiri is a character from Danganronpa: Trigger Happy Havoc.
They have been indexed as 女性 Teen with 紫 eyes and 紫 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 紫 | |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Danganronpa: Trigger Happy Havoc (2010)
Danganronpa (Series) (2010)
Danganronpa 2: Goodbye Despair (2012)
Shiro Project:RE (2016)
Quotes | Add
台詞 | View All
“ Protection against deception, and never allow others to read your emotions. And whoever stands before you, don't let them push you around. Remember that. ”
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Family Tree
Most liked six word reviews
_Ch3rry makoto naegi's personal life coach/ therapist
| 0 likes | posted Feb 12, 2021 |
Aleis_Ketch Calm mysterious lonely cold detective girl
| 0 likes | posted Mar 5, 2022 |
15
2
2
Facebook 
