Anime girl Celestia Ludenberg is a teen with 腰まで length 黒 hair and 赤 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 60964 |
|---|---|
| Name | Celestia Ludenberg |
| Other Names | セレスティア・ルーデンベルク, Celestia Ludenberck, Celes, Taeko Yasuhiro, Ultimate Gambler |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Danganronpa: Trigger Happy Havoc |
| Media Type | video game |
| 声優 | Hekiru Shiina, 椎名へきる, しいな へきる |
| 声優 | Marieve Herington, , |
| 声優 | Lindsay Seidel, Jane Parr, |
| タグ | stockings, tie, blunt bangs, gothic lolita, curly hair, twintails, twin drills |
| Personality | |
| Birthday | November 23 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Height | 164cm |
| Weight | 46kg |
| Blood Type | AB |
| Bust | 80cm |
Menu
|
|
| Day | |
9 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
3 Character of the Month nominations |
|
Celestia Ludenberg
プロフィール
Anime girl Celestia Ludenberg is a character from Danganronpa: Trigger Happy Havoc.
They have been indexed as 女性 Teen with 赤 eyes and 黒 hair that is 腰まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 黒 | |
| 毛の長さ | 腰まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
台詞 | View All
“ Competition, discrimination, victimization and violence... As society grows, so does its perversion. ”
3
4
Facebook 
Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Danganronpa (Series)