Asa Shigure appears in Shuffle! as one of the main characters with 肩まで 緑 hair and 紫 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 6545 |
|---|---|
| Name | Asa Shigure |
| Other Names | 時雨 亜沙 (しぐれ あさ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Shuffle! |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Mónica Rial, , |
| 声優 | Miki Itou, 伊藤美紀, いとう みき |
| タグ | hair ribbon, school uniform, bow, knee highs |
| Personality | |
| Height | 163cm |
| Bust | 87cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 85cm |
| Birthday | October 20 |
| Sign | Libra ♎ |
Menu
|
|
| Day | |
5 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
3 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Asa Shigure
プロフィール
Asa Shigure is a character from Shuffle!.
They have been indexed as 女性 Teen with 紫 eyes and 緑 hair that is 肩まで length.
Profile
楓が以前所属していた料理クラブでの先輩。それをキッカケとして凛とは腐れ縁に。真面目でしっかりものだが、元気さとノリの良さも併せ持つ。面倒見もいいが、実は意外に甘え上手。
身長:163cm B:87 W:60 H:85
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 紫 | |
| 毛の色 | 緑 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Daughter of Ama Shigure
Appears as | Edit Assignments
Shuffle! (2004)
Shuffle! (Series) (2004)
Shuffle! (2005) (2005)
Tick! Tack! (2005)
Really? Really! (2006)
SHUFFLE! Love Rainbow (2011)
Princess x Princess (2021)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Ggnoobg joined |
/from/SHUFFLE!/uploads/chars/5688-439122566.jpg)
Facebook 