Nerine appears in Shuffle! as one of the main characters with 腰まで / 腰より 紫 hair, 赤 eyes, and elf ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 6547 |
|---|---|
| Name | Nerine |
| Other Names | ネリネ(通称:リン) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Shuffle! |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Caitlin Glass, Tiffany Patterson, |
| 声優 | Haruka Nagami, 永見はるか, ながみ はるか |
| タグ | beret, school uniform, stockings, bow, pointy ears |
| Personality | |
| Height | 154cm |
| Bust | 88cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 85cm |
| Birthday | October 13 |
| Sign | Libra ♎ |
Menu
|
|
| Day | |
8 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Nerine
プロフィール
Nerine is a character from Shuffle!.
They have been indexed as 女性 Teen with 赤 eyes and 紫 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
魔界を治める魔王の一人娘。頭脳明晰、運動神経人並み以下。ただし身体を動かすこと自体は嫌いではない。控えめでおとなしく礼儀正しい。ただし主人公のことをバカにした瞬間、躊躇も遠慮もない攻撃魔法が飛んでくる。
身長:154cm B:88 W:59 H:85
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | Elf |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Shuffle! (2004)
Shuffle! (Series) (2004)
Shuffle! (2005) (2005)
Tick! Tack! (2005)
Really? Really! (2006)
SHUFFLE! Love Rainbow (2011)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Nerf joined |
/from/SHUFFLE!/uploads/chars/5688-484510761.jpg)
Facebook 
