Primula is a character from Shuffle! featuring 胸まで 灰色 hair, 紫 eyes, and elf ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 6548 |
|---|---|
| Name | Primula |
| Other Names | プリムラ, リム |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Shuffle! |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Cherami Leigh, , |
| 声優 | Minami Hokuto, 北都南, ほくと みなみ |
| タグ | rubber band, cat, pet, ahoge, pointy ears, twintails, dress, frills, stockings |
| Personality | |
| Height | 151cm |
| Bust | 78cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 80cm |
| Birthday | January 25 |
| Sign | Aquarius ♒ |
Menu
|
|
| Day | |
8 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Primula
プロフィール
Primula is a character from Shuffle!.
They have been indexed as 女性 Child with 紫 eyes and 灰色 hair that is 胸まで length.
Profile
神界と魔界が共同で開発した人工生命体。世界最強の魔力を持つが、使える魔法はまだない。おとなしく無口。
人付き合いが極端に苦手(付き合う必要をかんじていない)。
身長:151cm B:78 W:55 H:80
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 紫 | |
| 毛の色 | 灰色 | (紫) |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | Child | (Teen) |
| 獣耳 | Elf |
Relations | Relations Graph
Mother of Limes
Appears as | Edit Assignments
Shuffle! (2004)
Shuffle! (Series) (2004)
Shuffle! (2005) (2005)
Tick! Tack! (2005)
Really? Really! (2006)
SHUFFLE! Love Rainbow (2011)
Princess x Princess (2021)
Quotes | Add
台詞 | View All
“ Lycoris, who was with me in the demon's world research labs, like me, existed as a test subject. But she has always cheered me up with her positive views. To me, she's like an Onee-chan. ”
“ So that's it? You'll let him go? What about me? I want him to stay too. ”
“ Are you sure? Was it all for Rin, just for him? ”
“ Okay. One sheep, two sheep... Rin, what are the sheep doing? Are they for sale? I want to eat them. ”
“ Because you suck Rin. ”
“ Rin is a cradle-robber. ”
“ I wanted to know about you, the one my sister loved so much. I wanted to know what it means to love someone. ”
50
Facebook 