☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 66684 |
|---|---|
| Name | Plutia |
| Other Names | プルルート, Pururut |
| Role | 主人公 |
| Primary Assignment | Hyperdimension Neptunia The Animation |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Kana Hanazawa, 花澤香菜, はなざわ かな |
| 声優 | Cherami Leigh, , |
| タグ | dress, braid, hairbow, slippers, stockings, belt, collar, hair ribbon |
| Personality | |
| Height | 146cm |
| Weight | 39kg |
| Bust | 74cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 79cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Plutia
プロフィール
Anime girl Plutia is a character from Hyperdimension Neptunia The Animation.
They have been indexed as 女性 Child with ピンク eyes and 紫 hair that is 腰まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | ピンク | |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 腰まで | |
| 大まかな年齢区分 | Child | (Teen) |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Hyperdimension Neptunia (Series) (2010)
Hyperdimension Neptunia Victory (2012)
Hyperdimension Neptunia The Animation (2013)
Superdimension Neptune VS Sega Hard Girls (2015)
MegaMiracle Force (2019)
Neptunia re★Verse (2020)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Similar Characters
Also from Hyperdimension Neptunia The Animation
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Family Tree
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
| JellybeanObsessed joined |
| Geister joined |

Facebook 
