Momoka Sakurai is a character from The Idolmaster: Cinderella Girls featuring 肩まで 金髪 / 黄色 hair and 緑 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70369 |
|---|---|
| Name | Momoka Sakurai |
| Other Names | 櫻井桃華, さくらい ももか |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | The Idolmaster: Cinderella Girls |
| Media Type | mobile game |
| 声優 | Haruka Terui, 照井春佳, てるい はるか |
| タグ | dress, gothic lolita, wavy hair |
| Personality | |
| Age | 12 |
| Birthday | April 8 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 145cm |
| Weight | 39kg |
| Bust | 72cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 75cm |
| Blood Type | A |
| Hometown | Kobe |
| Hobbies | Teatime |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Momoka Sakurai
プロフィール
Momoka Sakurai is a character from The Idolmaster: Cinderella Girls.
They have been indexed as 女性 Child with 緑 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 肩まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 緑 | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Child | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Cinderella Girls: U149 (2023)
Quotes | Add
台詞 | View All
“ How do you do, all of my fans. Welcome to the garden where the flower of myself blooms. Since on this stage, I should be the one in the fullest bloom.... Ufu, please offer me the red roses that you have on hand ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| aniconie82 joined |
8
9
Facebook 