Kagura Ooe is one of the main characters from Momoiro Seiheki Kaihou Sengen! known for 腰まで / 腰より ピンク hair and 青 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 71433 |
|---|---|
| Name | Kagura Ooe |
| Other Names | 大江 神楽 (おおえ かぐら) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Momoiro Seiheki Kaihou Sengen! |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Yuu Iino, 飯野ユウ, いいの ユウ |
| タグ | knee highs, hair ribbon, blunt bangs |
| Personality | |
| Height | 150cm |
| Bust | 77cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 79cm |
| Birthday | June 1 |
| Sign | Gemini ♊ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kagura Ooe
プロフィール
Kagura Ooe is a character from Momoiro Seiheki Kaihou Sengen!.
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and ピンク hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | ピンク | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Tomie joined |
/from/ももいろ性癖開放宣言!/uploads/chars/11498-118264060.jpg)
Facebook 
Momoiro Seiheki Kaihou Sengen!