Retoree appears in Show By Rock!! as an unsorted character with 腰まで / 腰より 金髪 / 黄色 hair and オレンジ eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 71950 |
|---|---|
| Name | Retoree |
| Other Names | レトリー (Retorii) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Show By Rock!! |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Manami Numakura, 沼倉愛美, ぬまくら まなみ |
| 声優 | Caitlin Glass, Tiffany Patterson, |
| タグ | thigh-high boots, twintails, hair ribbons, tail, guitarist, glasses |
| Personality | |
| Birthday | November 7 |
| Sign | Scorpio ♏ |
| Height | 150cm |
| Bust | 76cm |
| Waist | 52cm |
| Hip | 78cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Retoree
プロフィール
Retoree is a character from Show By Rock!!.
They have been indexed as 女性 Teen with オレンジ eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | オレンジ | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Show By Rock!!
Kawaii or NOT?!
| Animekid78 joined |
1/from/ショウ・バイ・ロック!!/uploads/chars/11498-1414015556.jpg)
Facebook 
Show By Rock!!
Show by Rock!!#
Show By Rock!! Stars!!