Himeko Urushino is one of the main characters from Zettai Seifuku ☆ Gakuen Kessha Panyanyanda!! known for 腰まで / 腰より オレンジ hair and 黄色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 72241 |
|---|---|
| Name | Himeko Urushino |
| Other Names | 漆野 姫子 , うるしの ひめこ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Zettai Seifuku ☆ Gakuen Kessha Panyanyanda!! |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Aiko Ookubo, 大久保藍子, おおくぼ あいこ |
| タグ | boots, stockings, belt, shapeshifter, skirt, cleavage |
| Personality | |
| Height | 158cm |
| Bust | 87cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 85cm |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Himeko Urushino
プロフィール
Himeko Urushino is a character from Zettai Seifuku ☆ Gakuen Kessha Panyanyanda!!.
They have been indexed as 女性 Teen with 黄色 eyes and オレンジ hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
七つの大罪 “憤怒” を冠する女の子。 悪の優等生として一目置かれている。売られたケンカは必ず買う主義で、いつもどこかでケンカをしている学園の番長。
竹を割ったような性格で、そのためか昨日ケンカした相手のことも思い出せないこともしばしば。
姫子という名前が可愛すぎるのを恥ずかしがって、みんなには苗字で呼ばせようとする。
そのクセ 可愛いぬいぐるみに顔を綻ばせるなど、人一倍女の子らしい一面がある。
【 変身:狼怪人 】
怒れば怒るほどスピードが増す能力が備わっている。
怒りが頂点に達している時の彼女には誰も追いつけない。
「バ、バカヤロウっ! 姫子って呼ぶなっ!」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黄色 | |
| 毛の色 | オレンジ | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No | (Yes) |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| black_silence123 joined |
| LordOfFrenziedFlame joined |
5
15
21
Facebook 
Zettai Seifuku ☆ Gakuen Kessha Panyanyanda!!