Mizuki Hiki is a character from Hitoyume -Autumnal Equinox Story- featuring 胸まで 茶色 hair and 緑 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 723 |
|---|---|
| Name | Mizuki Hiki |
| Other Names | 比企 瑞樹, ひき みずく |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Hitoyume -Autumnal Equinox Story- |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Miya Hanaki, 華木ミヤ, はなき みや |
| タグ | tie, braid, braids, hair ribbon, cheek curls, school uniform |
| Personality | |
| Height | 160cm |
| Bust | 87cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 87cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mizuki Hiki
プロフィール
Mizuki Hiki is a character from Hitoyume -Autumnal Equinox Story-.
They have been indexed as 女性 Teen with 緑 eyes and 茶色 hair that is 胸まで length.
Profile
町の鎮守である比山神社の一人娘。高寺茉莉とは親友同士。体があまり強い方ではなく、保健室でよく休んでいる姿をみかけるのだが、サボっている割合も多い。自前の保健室の鍵まで所有している。
霊力が強いらしく、猫や人ならざるものと会話をすることが出来る……らしい。
ポケットには猫のおやつのにぼしが大量に入っている。
「猫には……鰹節より……にぼしだと思う……」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 緑 | |
| 毛の色 | 茶色 | |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| NihilistVerum joined |
| maeeeetty joined |

Facebook 
Hitoyume -Autumnal Equinox Story-