One of the notable characters from Monster Musume, Tionishia is recognized for 腰まで 金髪 / 黄色 hair, ピンク eyes, and elf ears.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 74078 |
|---|---|
| Name | Tionishia |
| Other Names | ティオニシア |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Monster Musume |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Yurika Kubo, 久保ユリカ, くぼ ゆりか |
| タグ | horn, pointy ears |
| Personality | |
| Race | Ogre |
| Height | 227cm |
| Bust | 160cm |
| Waist | 72cm |
| Hip | 119cm |
| Birthday | May 2 |
| Sign | Taurus ♉ |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Tionishia
プロフィール
Tionishia is a character from Monster Musume.
They have been indexed as 女性 Teen with ピンク eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 腰まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | ピンク | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 腰まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | Elf |
Relations | Relations Graph
Teammate of Doppel
Teammate of Manako
Teammate of Zombina
Employee of Kuroko Sumisu
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 10 | Add
|
0 likes
Come on, hostages. |
|
0 likes
this place is full of spiderwebs. It's creepy. |
|
0 likes
Now, Pel-chan, no fighting. |
|
0 likes
Let's escape while we can. |
|
0 likes
Ow! |
|
0 likes
I'm hungry. |
|
0 likes
Also, I'm a girl. |
|
0 likes
I got caught on something. |
|
0 likes
Hey, Bina-chan, |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Monster Musume
Kawaii or NOT?!
| AquaflowZumaki joined |
2
3
6
63
Facebook
Play Voice Sample
Monster Musume
Everyday Life with Monster Girls Online
