Chika Takami is a character from Love Live! Sunshine!! featuring 肩まで オレンジ hair and 赤 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 76191 |
|---|---|
| Name | Chika Takami |
| Other Names | 高海 千歌, Katy |
| Role | 主人公 |
| Primary Assignment | Love Live! Sunshine!! |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Anju Inami, 伊波杏樹, いなみ あんじゅ |
| 声優 | Ana Elena Bittencourt, , |
| タグ | idol, ahoge, hair ribbons, flower, bracelet, bow, braid |
| Personality | |
| Birthday | August 1 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 157cm |
| Bust | 82cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
32 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
3 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
4 Character of the Month nominations |
|
Chika Takami
プロフィール
Chika Takami is a character from Love Live! Sunshine!!.
They have been indexed as 女性 Teen with 赤 eyes and オレンジ hair that is 肩まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | オレンジ | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Owner of Shiitake
Daughter of Chika Takami's Mother
Younger Sister of Mito Takami
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! Sunshine!! (2016)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Yohane of the Parhelion -SUNSHINE in the MIRROR (2023)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
28
10
1
1
Facebook 