Shigure appears in Kimi to Yumemishi as one of the main characters with 腰まで 灰色 hair and 赤 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 77025 |
|---|---|
| Name | Shigure |
| Other Names | 時雨 (しぐれ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Kimi to Yumemishi |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Tomoe Tamiyasu, 民安ともえ, たみやす ともえ |
| タグ | school uniform, hair ribbons, twintails, stockings |
| Personality | |
| Birthday | December 24 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 155cm |
| Bust | 95cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 90cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Shigure
プロフィール
Shigure is a character from Kimi to Yumemishi.
They have been indexed as 女性 Teen with 赤 eyes and 灰色 hair that is 腰まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 灰色 | |
| 毛の長さ | 腰まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Please joined |
| aniconie82 joined |
/from/キミトユメミシ/uploads/chars/11498-397170107.jpg)
Facebook 
Kimi to Yumemishi