Ringo Suzumiya appears in Princess Witches as one of the main characters with 肩まで ピンク hair and 黄色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 803 |
|---|---|
| Name | Ringo Suzumiya |
| Other Names | 雀宮 林檎(すずみや りんご) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Princess Witches |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Rie Kanda, 神田理江, かんだ りえ |
| タグ | sneakers, school uniform, ponytail, hair ribbon, hair intakes, bow, gloves |
| Personality | |
| Height | 157.5cm |
| Bust | 79cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 82.5cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Ringo Suzumiya
プロフィール
Ringo Suzumiya is a character from Princess Witches.
They have been indexed as 女性 Teen with 黄色 eyes and ピンク hair that is 肩まで length.
Profile
身長:157.5センチ3サイズ:79・56・82.5
西野坂学園に通う生徒。主人公とは腐れ縁で、小さな頃から同じ学校、同じクラス。
主人公とは仲が悪いわけでもないのに、
言動がいちいち癪に障るようで、いつも喧嘩ばかりしている。
とても活発で体を動かすことが大好き。じっとしているのが落ち着かない性格。
理性のネジがはずれると、止まらなくなる。また、そのネジもはずれやすい。
怒るときの口癖は馬鹿○○○(ちんこ・ちんぽ・ペニス)
実家の雀宮神社は縁結びの神社として有名。
「気持ちーとか言うなよ。嬉しくなっちゃうだろ……」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黄色 | |
| 毛の色 | ピンク | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
/from/プリンセスうぃっちぃず/uploads/chars/4758-1454669345.jpg)
Facebook 
Princess Witches