Nanami Minamino is a character from Konneko featuring 腰まで / 腰より 金髪 / 黄色 hair and 茶色 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 840 |
|---|---|
| Name | Nanami Minamino |
| Other Names | 南野七海(みなみのななみ) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Konneko |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Minami Hokuto, 北都南, ほくと みなみ |
| タグ | twintails, hat, hair ribbons, ahoge, school uniform, ribbon |
| Personality | |
| Height | 151cm |
| Bust | 78cm |
| Waist | 52cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | AB |
| Birthday | July 7 |
| Sign | Cancer ♋ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Nanami Minamino
プロフィール
Nanami Minamino is a character from Konneko.
They have been indexed as 女性 Teen with 茶色 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
主人公より1つ下の幼馴染の女の子。いつもツインテールを元気に揺らして、
主人公を「お兄ちゃん」と慕い、好き好き光線をだしまくっている。
可愛らしい妹的存在。
ただし、自分以外に主人公に近寄る女性に対しては徹底的に攻撃的になる二重人格的一面も(汗)。
「お兄ちゃんの前ではかわいい二重人格?の妹」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 茶色 | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 
Konneko