Nyotengu appears in Dead or Alive 5 as an unsorted character with 胸まで 黒 hair and 紫 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 87183 |
|---|---|
| Name | Nyotengu |
| Other Names | 女天狗 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Dead or Alive 5 |
| Media Type | video game |
| 声優 | Akemi Sato, 佐藤朱, さとう あけみ |
| タグ | wings, kimono, blunt bangs |
| Personality | |
| Age | 1018 |
| Height | 172cm |
| Bust | 93cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 88cm |
| Likes | Manju |
| Favorite Color | Jet black |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Nyotengu
プロフィール
Nyotengu is a character from Dead or Alive 5.
They have been indexed as 女性 大人 with 紫 eyes and 黒 hair that is 胸まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 紫 | |
| 毛の色 | 黒 | |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | (Ageless) |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Dead or Alive (Series) (1997)
Dead or Alive 5 (2012)
Dead or Alive Xtreme 3 (2016)
Azur Lane (2017)
Dead or Alive Xtreme Venus Vacation (2017)
Dead or Alive 6 (2019)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| sheedy joined |
| Somniscope joined |
3
65
26
63
Facebook 