|
☰ Links
|
|
| ID | 902 |
|---|---|
| Name | Yukina Chitose |
| Other Names | 千歳 ゆきな(ちとせ ゆきな) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Angel Wish ~ Houkago no Meshitsukai ni Chu! ~ |
| Media Type | h-game |
| 声優 | |
| タグ | hair ribbons, hair intakes, school uniform, beret, tights |
| Personality | |
| Height | 138cm |
| Weight | 38kg |
| Bust | 69cm |
| Waist | 49cm |
| Hip | 72cm |
| Role | Imouto |
| Birthday | January 3 |
| Sign | Capricorn ♑ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yukina Chitose
プロフィール
Anime girl Yukina Chitose is a character from Angel Wish ~ Houkago no Meshitsukai ni Chu! ~.
They have been indexed as 女性 Child with 黄色 eyes and 紫 hair that is 腰まで length.
Profile
身長:138cm 体重:38kgB・W・H:69・49・72
利き腕:右
視力(右/左):1.5/1.5
カッパ好きの少女。
千歳水希の妹。おとなしく引っ込み思案。人見知りが激しく、姉以外の人間が近づくと逃げる。本当は寂しがりやの甘えん坊で、甘えさせてくれるお兄ちゃんが欲しいと思っている。
いつも宝物のカッパのぬいぐるみ「さんぺー」を抱いており、カッパについては博士級の知識。しかしその他は勉強も運動もてんでダメ。カッパさんを抱いていないと怖くて外にも出られない。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黄色 | |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 腰まで | (腰まで / 腰より) |
| 大まかな年齢区分 | Child | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved One Piece The Movie: Mega Mecha Soldier of Karakuri Castle
|
/from/Angel Wish〜放課後の召使いにチュッ!〜/uploads/chars/4758-1283629175.jpg)
Facebook 
Angel Wish ~ Houkago no Meshitsukai ni Chu! ~
SKyongmania faved