One of the notable characters from Futari wa Pretty Cure Max Heart, Akane Fujita is recognized for 肩まで 茶色 hair and 茶色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 9763 |
|---|---|
| Name | Akane Fujita |
| Other Names | 藤田 アカネ, ふじた アカネ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Futari wa Pretty Cure Max Heart |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Mikako Fujita, 藤田美歌子, ふじたみかこ |
| タグ | bandana, sneakers, jeans, apron, shirt |
| Personality | |
| Bust | 86 cm |
| Waist | 57 cm |
| Hip | 85 cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Akane Fujita
プロフィール
Akane Fujita is a character from Futari wa Pretty Cure Max Heart.
They have been indexed as 女性 大人 with 茶色 eyes and 茶色 hair that is 肩まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 茶色 | |
| 毛の色 | 茶色 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Pretty Cure (2004)
Pretty Cure (Series) (2004)
Futari wa Pretty Cure Max Heart (2005)
Futari wa Pretty Cure Max Heart: The Movie (2005)
Futari wa Pretty Cure Max Heart the Movie 2: Friends of the Snow-Laden Sky (2005)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 