|
☰ Links
|
|
| ID | 60998 |
|---|---|
| Name | Hiyoko Saionji |
| Other Names | 西園寺日寄子(さいおんじ ひよこ), Ultimate Traditional Dancer |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Danganronpa 2: Goodbye Despair |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Suzuko Mimori, 三森すずこ, みもり すずこ |
| Voiced By | Kira Buckland, , |
| Tags | kimono, twintails, closed eyes, dancer |
| Personality | |
| Birthday | March 9 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 130cm |
| Weight | 30.8kg |
| Bust | 64cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Hiyoko Saionji
Profile
Anime girl Hiyoko Saionji is a character from Danganronpa 2: Goodbye Despair.
They have been indexed as Female Teen with Orange eyes and Blonde / Yellow hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Orange | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Danganronpa (Series) (2010)
Danganronpa 2: Goodbye Despair (2012)
Shiro Project:RE (2016)
Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School - Despair Arc (2016)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved One Piece The Movie: Mega Mecha Soldier of Karakuri Castle
|
11
5
Facebook 
SKyongmania faved