Evangeline A.K. McDowell is a character from Negima! Magister Negi Magi featuring cadera / pasado de cadera rubio / amarillo hair and azul eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 13450 |
|---|---|
| Nombre | Evangeline A.K. McDowell |
| Other Names | エヴァンジェリン・アタナシア・カテリン・マクダウェル (Evangeline Athanasia Katherine McDowell) |
| Role | Personaje Secundario |
| Primary Assignment | Negima! Magister Negi Magi |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Laura Bailey, Elle Deets, |
| Expresado Por | Yuki Matsuoka, 松岡由貴, まつおか ゆき |
| Etiquetas | school uniform, ribbon, vampire, blunt bangs, stockings, plaid, vest |
| Personalidad | |
| Age | 600 |
| Height | 130cm |
| Likes | Tea prepared by Chachamaru, Scenery of Japan, Go |
| Dislikes | Garlic, Onions |
| Club | Negima (Honorary advisor) |
| Birthyear | 1403 |
| Bust | 67cm |
| Waist | 48cm |
| Hip | 63cm |
Menu
|
|
| Day | |
5 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Evangeline A.K. McDowell
Perfil
Evangeline A.K. McDowell is a character from Negima! Magister Negi Magi.
They have been indexed as Femenino Niño with Azul eyes and Rubio / Amarillo hair that is Cadera / Pasado de Cadera length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Azul | |
| Color de Cabello | Rubio / Amarillo | |
| Largo de Cabello | Cadera / Pasado de Cadera | |
| Edad Aparente | Niño | (Inmortal) |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 16 | Add
|
0 likes
Honestly, as loud as always this morning.I-I didn't do it on purpose! |
|
0 likes
And then everything is forgotten. |
|
0 likes
Sure, it has its moments. |
|
0 likes
Well, you're still young. |
|
0 likes
a vampire. |
|
0 likes
Thanks. |
|
0 likes
So you see, it's not that great. |
|
0 likes
But even the longest lifetime is but an instant, |
|
0 likes
I'm sure you think that immortality must be wonderful. |
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Negima! Magister Negi Magi
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Nerf joined |

Facebook
Play Voice Sample
Negima! Magister Negi Magi
UQ Holder! Magister Negi Magi!
