Anime girl Asuna Kagurazaka is a adolescente with cadera / pasado de cadera length naranja hair and verde eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 13445 |
|---|---|
| Nombre | Asuna Kagurazaka |
| Other Names | 神楽坂 明日菜 |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Negima! Magister Negi Magi |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Akemi Kanda, 神田朱未, かんだ あけみ |
| Expresado Por | Luci Christian, , |
| Etiquetas | vest, hair ribbons, hair bell, twintails, heterochromia, ahoge, cheek curls, school uniform, ribbon, plaid, knee highs |
| Personalidad | Adventurous, Brave, Confident, Strong |
| Birthday | April 21 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Star Sign | Taurus |
| Blood Type | B |
| Height | 163cm |
| Likes | Mr. Takahata, "Cool" men |
| Dislikes | Brats, Studying |
| Club | Art Department |
| Birthyear | 1988 |
| Bust | 83cm |
| Waist | 57cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Asuna Kagurazaka
Perfil
Anime girl Asuna Kagurazaka is a character from Negima! Magister Negi Magi.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Verde eyes and Naranja hair that is Cadera / Pasado de Cadera length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Verde | (Azul) |
| Color de Cabello | Naranja | |
| Largo de Cabello | Cadera / Pasado de Cadera | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Friend of Negi Springfield
Appears as | Edit Assignments
Negima! Magister Negi Magi (2006)
UQ Holder! Magister Negi Magi! (2017)
Rent-a-Girlfriend: Heroine All Stars (2021)
Quotes | View all 10 | Add
|
1 likes
...a school day without your interruptions! |
|
1 likes
N-Negi. |
|
0 likes
Oh, Negi... |
|
0 likes
Can't we have... |
|
0 likes
Professor?! |
|
0 likes
Looks like you didn't oversleep today. |
|
0 likes
Huh? |
|
0 likes
Master, your tea is ready.No excuses! |
|
0 likes
Negi... |
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Negima! Magister Negi Magi
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Lavvbotomized joined |
1
1
15 
Facebook
Play Voice Sample
