See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 3188 |
|---|---|
| Nombre | Yoshimi Satou |
| Other Names | 佐藤 良美(さとう よしみ) / よっぴー, Yoppi |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Tsuyokiss |
| Tipo de Medio | h-game |
| Expresado Por | |
| Etiquetas | yandere, braid, hair ribbon, school crest, school uniform, neckerchief |
| Personalidad | |
| Birthday | April 2 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 158cm |
| Role | Classmate, High School Student, Student, Student Council Member |
| Personality | Clumsy |
| Bust | 88cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 88cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yoshimi Satou
Perfil
Anime girl Yoshimi Satou is a character from Tsuyokiss.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Verde eyes and Azul hair that is Al Pecho length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Verde | |
| Color de Cabello | Azul | |
| Largo de Cabello | Al Pecho | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.


Facebook 
Tsuyokiss
Tsuyokiss (Series)
Tsuyokiss 2gakki
Tsuyokiss 3gakki