☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 70369 |
|---|---|
| Nombre | Momoka Sakurai |
| Other Names | 櫻井桃華, さくらい ももか |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | The Idolmaster: Cinderella Girls |
| Tipo de Medio | mobile game |
| Expresado Por | Haruka Terui, 照井春佳, てるい はるか |
| Etiquetas | dress, gothic lolita, wavy hair |
| Personalidad | |
| Age | 12 |
| Birthday | April 8 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 145cm |
| Weight | 39kg |
| Bust | 72cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 75cm |
| Blood Type | A |
| Hometown | Kobe |
| Hobbies | Teatime |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Momoka Sakurai
Perfil
Anime girl Momoka Sakurai is a character from The Idolmaster: Cinderella Girls.
They have been indexed as Femenino Niño with Verde eyes and Rubio / Amarillo hair that is Hasta los Hombros length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Verde | |
| Color de Cabello | Rubio / Amarillo | |
| Largo de Cabello | Hasta los Hombros | |
| Edad Aparente | Niño | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Cinderella Girls: U149 (2023)
Quotes | Add
Frases | View All
“ How do you do, all of my fans. Welcome to the garden where the flower of myself blooms. Since on this stage, I should be the one in the fullest bloom.... Ufu, please offer me the red roses that you have on hand ”
Where to Watch | Powered by 
Imágenes
Comentario
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
8
9
Facebook 
