See Other Versions of this Character
☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 7864 |
|---|---|
| Nombre | Azusa Miura |
| Other Names | 三浦あずさ, みうら あずさ |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | Idolmaster: Xenoglossia |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Tomo Sakurai, 櫻井智, さくらい とも |
| Etiquetas | suit, pumps, ahoge, hair intakes, necklace |
| Personalidad | |
| Height | 168cm |
| Birthday | July 19 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Age | 20 |
| Blood Type | O |
| Weight | 49kg |
| Bust | 86cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 84cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Azusa Miura
Perfil
Anime girl Azusa Miura is a character from Idolmaster: Xenoglossia.
They have been indexed as Femenino Adulto with Rojo eyes and Negro hair that is Hasta la Cintura length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Rojo | |
| Color de Cabello | Negro | |
| Largo de Cabello | Hasta la Cintura | |
| Edad Aparente | Adulto | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes
Comentario
Similar Characters
Also from Idolmaster: Xenoglossia
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Árbol de familia
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
| czzzydt joined |
| Sundown24 joined |
2
Facebook 

The Idolmaster (Series)
Idolmaster: Xenoglossia