Cheval Grand appears in Uma Musume: Pretty Derby Season 3 as an unsorted character with medium-length brown hair, blue eyes, and animal ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 133235 |
|---|---|
| Name | Cheval Grand |
| Other Names | シュヴァルグラン |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Uma Musume: Pretty Derby Season 3 |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Yuuko Natsuyoshi, 夏吉ゆうこ, なつよし ゆうこ |
| Tags | shorts, cap, cape, tail, hair streak |
| Personality | |
| Birthday | March 14 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 160cm |
| Bust | 85cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 80cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Cheval Grand
Profile
Cheval Grand is a character from Uma Musume: Pretty Derby Season 3.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Brown hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | Animal |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Uma Musume: Pretty Derby (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (Series) (2021)
Uma Musume: Pretty Derby Season 3 (2023)
Quotes | View all 5 | Add
|
0 likes
Of course not. |
|
0 likes
What were you spacing out for? |
|
0 likes
Kitasan Black, I'm going to beat you again! |
|
0 likes
Oh, no, you don't! |
|
0 likes
What are you doing? |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Uma Musume: Pretty Derby Season 3
Kawaii or NOT?!
| Ronain31 joined |

Facebook
Play Voice Sample
