Mio Sawada is an unsorted character from To Love-Ru- Trouble known for short brown hair and brown eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 19727 |
|---|---|
| Name | Mio Sawada |
| Other Names | 沢田 未央 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | To Love-Ru- Trouble |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Chiemi Chiba, 千葉千恵巳, ちば ちえみ |
| Tags | bow, knee highs, plaid, school uniform, glasses, twintails, vest |
| Personality | |
| Birthday | September 17 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 152.5cm |
| Weight | 45.5kg |
| Bust | 73cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 76cm |
| Blood Type | AB |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mio Sawada
Profile
Mio Sawada is a character from To Love-Ru- Trouble.
They have been indexed as Female Teen with Brown eyes and Brown hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Brown | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
To Love-Ru- Trouble (2008)
Motto To Love-Ru (2008)
To Love-Ru (Series) (2008)
To Love-Ru Darkness (2012)
To LOVE-Ru Darkness 2nd (2015)
Quotes | View all 1 | Add
|
0 likes
Lala-chi, good morning. |
3
Facebook
Play Voice Sample
