Oshizu Murasame appears in To Love-Ru- Trouble as an unsorted character with very long gray hair and yellow eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 31153 |
|---|---|
| Name | Oshizu Murasame |
| Other Names | 村雨静 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | To Love-Ru- Trouble |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Mamiko Noto, 能登麻美子, のと まみこ |
| Tags | kimono, hair ribbons, bow, hair tube, ghost, blunt bangs |
| Personality | |
| Birthday | July 26 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 159cm |
| Weight | 49kg |
| Bust | 82cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 81cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Oshizu Murasame
Profile
Oshizu Murasame is a character from To Love-Ru- Trouble.
They have been indexed as Female Teen with Yellow eyes and Gray hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Yellow | |
| Hair Color | Gray | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | (Ageless) |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
To Love-Ru- Trouble (2008)
Motto To Love-Ru (2008)
To Love-Ru (Series) (2008)
To Love-Ru Darkness (2012)
To LOVE-Ru Darkness 2nd (2015)
Quotes | View all 1 | Add
|
0 likes
Good morning! |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from To Love-Ru- Trouble
Kawaii or NOT?!
| Gotziya joined |

Facebook
Play Voice Sample
