One of the notable characters from Akudama Drive, Hoodlum is recognized for short green hair and yellow eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 105866 |
|---|---|
| Name | Hoodlum |
| Other Names | チンピラ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Akudama Drive |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Subaru Kimura, 木村昴, きむら すばる |
| Tags | pompadour, suit, tinted glasses |
| Personality | |
| Age | 23 |
| Birthday | September 17 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 175cm |
| Weight | 66kg |
| Bust | 86cm |
| Waist | 72cm |
| Hip | 86cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Hoodlum
Profile
Hoodlum is a character from Akudama Drive.
They have been indexed as Male Adult with Yellow eyes and Green hair that is To Ears length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Male | |
| Eye Color | Yellow | |
| Hair Color | Green | |
| Hair Length | To Ears | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Akudama Drive
Kawaii or NOT?!
| Alienx86 joined |
| yuyuan58 joined |

Facebook 
Akudama Drive