Anime girl Wakako Suou is a teen with to waist length green hair and red eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 106994 |
|---|---|
| Name | Wakako Suou |
| Other Names | 周防和歌子 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Saint Dorei Gakuen |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Megu Ashiro, 城めぐ, あしろ めぐ |
| Tags | school uniform |
| Personality | |
| Height | 168cm |
| Bust | 95cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 94cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Wakako Suou
Profile
Anime girl Wakako Suou is a character from Saint Dorei Gakuen.
They have been indexed as Female Teen with Red eyes and Green hair that is To Waist length.
Profile
At the setting of the story, 'Saint Martius Academy', she's a female student. Third year.Miyuu Tokiwa's childhood friend.
She's a newcomer, having transferred to said school only a few months ago.
Her family is rich and she had a pampered upbringing. She's very proud, and has a determined personality.
Among the underclassmen girls she's highly popular, and they idolize her as their 'Onee-sama'.
She's capable in studies but seems to be not very good at sports.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Green | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Childhood friend of Miyuu Tokiwa
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| lambsgoia joined |
| JoeDballer joined |
19
14
Facebook 