Shiori Yamaga appears in SELECTION PROJECT as an unsorted character with short brown hair and yellow eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 109573 |
|---|---|
| Name | Shiori Yamaga |
| Other Names | 山鹿 栞 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | SELECTION PROJECT |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Miharu Hanai, 花井美春, はない みはる |
| Tags | buns, dress, idol |
| Personality | |
| Age | 14 |
| Hometown | Aichi |
| Birthday | September 1 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 160cm |
| Weight | 44kg |
| Bust | 83cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 81cm |
| Blood Type | AB |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Shiori Yamaga
Profile
Shiori Yamaga is a character from SELECTION PROJECT.
They have been indexed as Female Teen with Yellow eyes and Brown hair that is To Neck length.
Profile
Middle school 3rd yearChubu block representative candidate.
Born into a generations-long distinguished family, she's a young lady who from a very young age received gifted education.
She dominates every lesson, going to the limit, always aiming for the top.
Because of this she has absolute confidence in herself, and won't compromise no matter what she's up against.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Yellow | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Neck | (Hair Up / Indeterminate) |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Quotes | View All
“ Impossible! Disregarding me of all people! ”
23
63
35
Facebook 