Kei appears in Dirty Pair as a protagonist character with short pink hair and brown eyes.
See Other Versions of this Character
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 110966 |
|---|---|
| Name | Kei |
| Other Names | ケイ |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Dirty Pair |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Kyouko Tonguu, 頓宮 恭子, とんぐう きょうこ |
| Tags | midriff, armband, bracelet, glove, headband, tanned |
| Personality | |
| Birthday | November 27 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Height | 171cm |
| Weight | 57kg |
| Bust | 91cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 91cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kei
Profile
Kei is a character from Dirty Pair.
They have been indexed as Female Teen with Brown eyes and Pink hair that is To Ears length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Brown | |
| Hair Color | Pink | (Red) |
| Hair Length | To Ears | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Dirty Pair
Kawaii or NOT?!
| lordbootyfarra joined |
| Kydalwave joined |
| Darkmaster77 joined |

Facebook 
Dirty Pair