Yuri appears in Dirty Pair as a protagonist character with long blue hair and blue eyes.
See Other Versions of this Character
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 110967 |
|---|---|
| Name | Yuri |
| Other Names | ユリ |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Dirty Pair |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Saeko Shimazu, 島津冴子, しまづ さえこ |
| Tags | midriff, bracelet, glove |
| Personality | |
| Birthday | March 18 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 168cm |
| Weight | 55kg |
| Bust | 88cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 90cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yuri
Profile
Yuri is a character from Dirty Pair.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Blue hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Blue | (Black) |
| Hair Length | To Chest | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Dirty Pair
Kawaii or NOT?!
| NihilistVerum joined |
| maeeeetty joined |

Facebook 
Dirty Pair