Sayuri Kurata is a character from Kanon featuring long blonde hair and orange eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 114 |
|---|---|
| Name | Sayuri Kurata |
| Other Names | 倉田 佐祐理, くらた さゆり |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Kanon |
| Media Type | visual novel |
| Voiced By | Tomoko Kawakami, 川上とも子, かわかみ ともこ |
| Tags | plaid, cape, bow, hairbow, school uniform |
| Personality | |
| EN Voice Actor | Natalie Arneson |
| Height | 159cm |
| Blood Type | A |
| Weight | 45kg |
| Bust | 84cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 82cm |
| Birthday | May 5 |
| Sign | Taurus ♉ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Sayuri Kurata
Profile
Sayuri Kurata is a character from Kanon.
They have been indexed as Female Teen with Orange eyes and Blonde / Yellow hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Orange | (Red) |
| Hair Color | Blonde / Yellow | (Brown) |
| Hair Length | To Chest | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| 173737251418 joined |

Facebook 
Kanon
Kanon (Series)
Kanon (2002)
Kanon (2006)