|
☰ Links
|
|
| ID | 128216 |
|---|---|
| Name | Akane Hououji |
| Other Names | 鳳凰寺 紅葉 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | The Café Terrace and Its Goddesses |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Asami Seto, 瀬戸麻沙美, せと あさみ |
| Tags | maid |
| Personality | |
| Birthday | December 1 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Height | 160cm |
| Bust | 79cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | AB |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Akane Hououji
Profile
Anime girl Akane Hououji is a character from The Café Terrace and Its Goddesses.
They have been indexed as Female Adult with Blue eyes and Blonde / Yellow hair that is To Ears length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | To Ears | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Café Terrace and Its Goddesses (Series) (2021)
The Café Terrace and Its Goddesses (2023)
The Café Terrace and Its Goddesses 2 (2024)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from The Café Terrace and Its Goddesses
Kawaii or NOT?!
SK071 rated Great Teacher Onizuka ★★★★★
|
SK071 faved Great Teacher Onizuka
|

Facebook 
SK071 rated