|
☰ Links
|
|
| ID | 15026 |
|---|---|
| Name | Mikoto Minagi |
| Other Names | 美袋 命, みなぎ みこと, Mikoto ミコト(猫神様) |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Mai Hime |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Ai Shimizu, 清水愛, しみず あい |
| Tags | bow, school uniform, pixie cut, braids, stockings |
| Personality | |
| Birthday | October 4 |
| Sign | Libra ♎ |
| Age | 14 |
| Blood Type | B |
| Height | 147cm |
| Weight | 37kg |
| Bust | 68cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 74cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mikoto Minagi
Profile
Anime girl Mikoto Minagi is a character from Mai Hime.
They have been indexed as Female Teen with Yellow eyes and Black hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Yellow | |
| Hair Color | Black | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
My-Hime (Series) (2004)
Mai Hime (2004)
Mai-HiME - The Genealogical Tree of Fate (2005)
My-Otome (2005)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Mai Hime
Kawaii or NOT?!
| Bubble_cat joined |
| tx018221 joined |

Facebook 