Anime girl Kotori Itsuka is a teen with hip / past hip length red hair and red eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 54648 |
|---|---|
| Name | Kotori Itsuka |
| Other Names | 五河 琴里, いつか ことり |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Date A Live |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Ayana Taketatsu, 竹達彩奈, たけたつ あやな |
| Voiced By | Bryn Apprill, , |
| Tags | stockings, tie, hair ribbons, ahoge, twintails, school uniform, lollipop |
| Personality | |
| Age | 14 |
| Height | 145cm |
| Bust | 72cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 74cm |
| Birthday | August 3 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
13 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Kotori Itsuka
Profile
Anime girl Kotori Itsuka is a character from Date A Live.
They have been indexed as Female Teen with Red eyes and Red hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Red | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Sister of Shidou Itsuka
Enemy of Kurumi Tokisaki
protector of Tohka Yatogami
protector of Yoshino Himekawa
Enemy of Origami Tobiichi
Commander of Reine Murasame
Enemy of Mana Takamiya
Adoptive sister of Shidou Itsuka
Commander of Kyouhei Kannazuki
Appears as | Edit Assignments
Date A Live (series) (2011)
Date A Live (2013)
Date A Live: Rinne Utopia (2013)
Date A Live II (2014)
Date A Live: Arusu Install (2014)
Azur Lane (2017)
Date A Live: Spirit Pledge (2018)
Date A Live III (2019)
Date A Live IV (2022)
Date A Live V (2024)
Quotes | View all 124 | Add
|
3 likes
--And then we can begin our-- |
|
3 likes
Inverse type... |
|
2 likes
Let's go over this once more. |
|
1 likes
What? Are you kidding me? |
|
1 likes
this is difficult to achieve. |
|
1 likes
Possibly. Origami was shot by Kurumi'sYod Bet and went back in time. |
|
1 likes
...in order to rewritethe history that follows. |
|
1 likes
Huh?! You already promisedto meet this Saturday?! |
|
1 likes
Your choices, everyone! |
7
4
Facebook
Play Voice Sample
