Origami Tobiichi is an unsorted character from Date A Live known for short white hair and blue eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 54650 |
|---|---|
| Name | Origami Tobiichi |
| Other Names | 鳶一 折紙, とびいち おりがみ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Date A Live |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Misuzu Togashi, 富樫美鈴, とがし みすず |
| Voiced By | Michelle Lee, , |
| Tags | knee highs, school uniform, hairclip, school crest, bow |
| Personality | |
| Height | 152cm |
| Bust | 75cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 79cm |
| Birthday | November 11 |
| Sign | Scorpio ♏ |
Menu
|
|
| Day | |
8 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
8 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Origami Tobiichi
Profile
Origami Tobiichi is a character from Date A Live.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and White hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | White | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
classmate of Shidou Itsuka
In love with Shidou Itsuka
Enemy of Kurumi Tokisaki
Enemy of Tohka Yatogami
Enemy of Yoshino Himekawa
Teammate of Mana Takamiya
Appears as | Edit Assignments
Date A Live (series) (2011)
Date A Live (2013)
Date A Live: Rinne Utopia (2013)
Date A Live II (2014)
Date A Live: Arusu Install (2014)
Azur Lane (2017)
Date A Live: Spirit Pledge (2018)
Date A Live III (2019)
Date A Live IV (2022)
Date A Live V (2024)
18
6
Facebook
Play Voice Sample
