One of the notable characters from Danganronpa: Trigger Happy Havoc, Hifumi Yamada is recognized for short black hair and black eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 60961 |
|---|---|
| Name | Hifumi Yamada |
| Other Names | 山田一二三(やまだ ひふみ), Ultimate Fanfic Creator |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Danganronpa: Trigger Happy Havoc |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Kappei Yamaguchi, 山口勝平, やまぐち かっぺい |
| Voiced By | Lucien Dodge, , |
| Voiced By | Tyson Rinehart, , |
| Tags | hair spike, heavyset, glasses, otaku, cheek curls, :3 |
| Personality | |
| Birthday | December 31 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 170cm |
| Weight | 155kg |
| Bust | 150cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Hifumi Yamada
Profile
Hifumi Yamada is a character from Danganronpa: Trigger Happy Havoc.
They have been indexed as Male Teen with Black eyes and Black hair that is To Ears length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Male | |
| Eye Color | Black | |
| Hair Color | Black | |
| Hair Length | To Ears | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Please joined |
| aniconie82 joined |

Facebook 
Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Danganronpa (Series)