Miyu Okamoto is a character from Wake Up, Girls! featuring long brown hair and green eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 64961 |
|---|---|
| Name | Miyu Okamoto |
| Other Names | 岡本 未夕 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Wake Up, Girls! |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Miyu Takagi, 高木美佑, たかぎみゆ |
| Tags | school uniform, idol, twintails, ribbon tie |
| Personality | |
| Birthday | September 8 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Age | 17 |
| Height | 162cm |
| Weight | 48kg |
| Bust | 85cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 86cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Miyu Okamoto
Profile
Miyu Okamoto is a character from Wake Up, Girls!.
They have been indexed as Female Teen with Green eyes and Brown hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Green | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Chest | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Wake Up, Girls! (Series) (2014)
Wake Up, Girls! (2014)
Miracle Girls Festival (2015)
Wake Up, Girls! New Chapter (2017)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Wake Up, Girls!
Kawaii or NOT?!
| ImBurbechYou joined |
SKyongmania faved Yuusha o Intai Shite Yorozuya o Open Shita Kedo, Naze ka Adult Goods ni Ninki ga Shuuchuu Shiteiru Ken.
|

Facebook 
SKyongmania faved