See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 70886 |
|---|---|
| Name | Chihaya Kisaragi |
| Other Names | 如月 千早, きさらぎ ちはや |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | The Idolmaster (game) |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Asami Imai, 今井麻美, いまい あさみ |
| Tags | hinnyuu, idol, midriff, singer, model |
| Personality | |
| Height | 162cm |
| Weight | 41kg |
| Birthday | February 25 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Blood Type | A |
| Bust | 72cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 78cm |
| Age | 16 |
| Hometown | Tokyo |
| Hobbies | Music appreciation; photography |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Chihaya Kisaragi
Profile
Anime girl Chihaya Kisaragi is a character from The Idolmaster (game).
They have been indexed as Female Teen with Brown eyes and Blue hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Brown | |
| Hair Color | Blue | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster (game) (2007)
The Idolmaster: Live for You! (2008)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Azur Lane (2017)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
The Idolmaster Tours (2025)
Quotes | Add
Quotes | View All
“ I'm very happy to celebrate the New Year with everyone. I will sing with all my might, wishing that this year will be a good one. I hope my voice will reach beyond these skies......! ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
Elias rated Kusunoki's Garden of Gods ★★★★★
|
Elias faved Kusunoki's Garden of Gods
|
| Haruat25i00 joined |
5 
Facebook 
Elias rated