Miyu Takamine is a character from Mesu Kyoushi 4: Kegasareta Kyoudan featuring very long blue hair and pink eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 89482 |
|---|---|
| Name | Miyu Takamine |
| Other Names | 高峰 美結 (たかみね みゆ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Mesu Kyoushi 4: Kegasareta Kyoudan |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | An Kasuga, 春日アン, かすが アン |
| Tags | |
| Personality | |
| Height | 158cm |
| Bust | 84cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 86cm |
| Birthday | August 19 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Miyu Takamine
Profile
Miyu Takamine is a character from Mesu Kyoushi 4: Kegasareta Kyoudan.
They have been indexed as Female Adult with Pink eyes and Blue hair that is Hip / Past Hip length.
Profile
Lazy, arrogant young lady math teacher who makes you want to bully herHas an arrogant attitude towards students and fellow teachers, and is a young lady type that's genuine in a different way from Yuuri.
She's a competent and excellent person, but she looks down on others, and her education policy is to mercilessly ignore low-ranking people who get bad grades.
Also declares these thoughts and attitudes of hers, so students keep an arm's length.
Thanks to the power of her distinguished family, she's been praised extravagantly by people around her, so she's the very picture of prideful, and has developed a domineering personality.
On the other hand, because she hasn't experienced failure she's weak, and also isn't used to direct malice.
When situations she can't deal with herself arise unexpectedly, she easily falls into a panic.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Pink | |
| Hair Color | Blue | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| thesemih joined |
24
20
Facebook 
Mesu Kyoushi 4: Kegasareta Kyoudan